KROK 1
ZŁOŻENIE WNIOSKU
Należy złożyć wniosek we właściwym dla lokalizacji urzędzie miejskim. Nabór wniosków o zawarcie umowy najmu realizowany jest przez urzędy miast. Kryteria pierwszeństwa oraz termin naboru wniosków będzie dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta, na stronie internetowej miasta oraz SIM KZN Ziemi Podkarpackiej sp. z o.o.
KROK 2
WPŁATA PARTYCYPACJI
Gdy zostanie zakończony nabór wniosków, zostanie utworzona tzw. “lista najemców”. Po jej sporządzeniu mieszkańcy zostaną zaproszeni przez SIM KZN Ziemi Podkarpackiej sp. z o.o. do zawarcia umów rezerwacyjnych oraz wniesienie własnego wkładu tzw. cegiełki do budowy swojego mieszkania w postaci “partycypacji”.
KROK 3
PODPISANIE UMOWY NAJMU
Gdy inwestycja zostanie zakończona oraz uzyska pozwolenie na użytkowanie, zostanie zawarta umowa najmu mieszkania.
KROK 4
ODBIÓR KLUCZY
Teraz można stworzyć swój wymarzony dom.
Warunki uprawniające do zawarcia umowy najmu
Jakie warunki należy spełniać, aby móc zawrzeć umowę najmu?
- nie można posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie gminy
- nie można przekraczać górnego progu dochodowego
Kwota bazowa wyliczana jest zgodnie z art. 7a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 377).
Za dochód uważa się dochód w rozumieniu art. 3 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022, poz. 615):
a) przychody pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,
b) dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
c) inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (m.in.: alimenty na rzecz dzieci, środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, dodatek kombatancki, renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, dochody uzyskane z działalności gospodarczej, dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego).
Od powyższych źródeł przychodu należy odliczyć alimenty świadczone na rzecz innych osób.
* Wysokość dopuszczalnych dochodów oraz pozostałe kryteria doboru najemców określone są w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. W przypadku korzystania z grantu z Funduszu Dopłat najemcę obowiązują niższe kryteria.
*Kryteria i zasady naboru określać będzie dana gmina.
- Powiat, gmina, jednoosobowa spółka gminna lub związek międzygminny w określonym ustawą celu.
- Pracodawca udostępniający lokal pracownikowi.
* Nie dotyczy w przypadku korzystania z grantu z Funduszu Dopłat.
PARTYCYPACJA
Czym jest partycypacja?
- Partycypacja to sposób na swoje mieszkanie przy niewielkim nakładzie finansowym. Partycypacja to współuczestnictwo w kosztach budowy, która nie może przekroczyć 30% kosztów budowy tego lokalu.
- Tzw. partycypacja to wkład własny, depozyt, który jest waloryzowany i objęty gwarancją zwrotu. Gdy zmienią się plany, można zrezygnować z najmu, a zwaloryzowana partycypacja zostanie zwrócona.
- Natomiast, gdy plany obejmują decyzję wykupu mieszkania i pozostania w mieszkaniu na zawsze, partycypacja zostanie zaliczona na poczet ceny sprzedaży lokalu.
Sposoby rozliczenia partycypacji:
- najem uwzględniający okresowe rozliczenie partycypacji;
- zaliczenie części kwoty partycypacji na poczet czynszu miesięcznego.
- najem uwzględniający całkowite rozliczenie partycypacji;
- cała kwota partycypacji będzie zaliczana na poczet czynszu miesięcznego, aż do dnia wygaśnięcia umowy najmu.
- możliwy tylko po osiągnięciu przez najemcę wieku emerytalnego.
- najem instytucjonalny lokalu z dojściem do własności;
- udział partycypacji na poziomie nie większym niż 30%
- partycypacja będzie rozliczana w comiesięcznych ratach, wliczanych w cenę lokalu,
- cenę lokalu stanowi jego wartość rynkowa;
- dojście do własności po wcześniej ustalonej ilości lat od zawarcia umowy licząc od dnia spłaty kredytu przez SIM
KOSZTY NAJMU
Jakie będą w SIM opłaty za mieszkanie?
- Stawki czynszu za 1m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w zasobach mieszkaniowych SIM są ustalane przez Zgromadzenie Wspólników w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez SIM pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacyjnych i remontowych budynków oraz spłatę zobowiązań SIM związanych z budową.
- Poza opłatami czynszowymi najemca mieszkania ponosi opłaty niezależne od naszej Spółki związane z dostawą mediów w tym: koszty ogrzewania, dostawy wody zimnej i ciepłej oraz odbioru nieczystości (kanalizacja i śmieci);
- Najemca osobno zawiera umowę na dostawę do mieszkania prądu, internetu itp.
*Najemcy lokali mieszkalnych wybudowanych przez SIM będą mogli korzystać z dopłat do czynszu, o których mowa w ustawie z dnia 20 lipca 2018 roku o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Dopłata jest uzależniona od ilości osób zamieszkujących w mieszkaniu, jego powierzchni oraz wskaźnika odtworzeniowego ogłaszanego przez właściwego wojewodę.
Zapraszamy do uczestnictwa w programie.